Publicador de continguts


» L'EMT guanya més de 6,5 milions d'usuaris en 4 anys


7 de febrer de 2011

· L'empresa pública va transportar, durant l'any 2010, 43.141.944 passatgers, 911.723 més que l'any 2009, un increment del 2,16%


· L'any passat, els menors de 16 anys realitzaren més de 5 milions de viatges de forma gratuïta, gairebé un 20% més que el 2009


· En tres anys l'EMT ha estrenat vuit noves línies que el 2010 transportaren més de 4,5 milions de passatgers


· Més de 8,5 milions d'usuaris han usat algun dels nous abonaments, més econòmics


· Durant 2010, la flota de l'EMT va recórrer 13.743.605 quilòmetres, un 5,39% més que l'any anterior

L'Empresa Municipal de Transports de Palma (EMT) va transportar l'any 2010 43.141.944 passatgers, un 2,16% més que l'any 2009, és a dir, 911.723 passatgers més. Durant 2009, usaren l'EMT 42.230.221 passatgers.


La implantació de la gratuïtat fins els 16 anys va permetre que l'any passat es realitzessin 5.163.629 viatges de forma gratuïta, un 19,8 per cent més que durant 2009. Durant 2009, els menors de 16 anys realitzaren 4.309.564 viatges de forma gratuïta.


Fins l'any 2007, només podien viatjar gratuïtament els menors de 9 anys. A finals de 2007, la gratuïtat es va incrementar fins els 12 anys, a partir de 2008, fins els 14 anys i, el 2009, fins els 16 anys. D'aquesta manera, Palma és el Consistori d'Espanya amb el servei gratuït per a menors més ample.


L'any 2006, l'EMT va transportar 36.579.503 passatgers, xifra que quatre anys després s'ha situat en els 43.139.221 usuaris, és a dir, l'EMT ha guanyat, en quatre anys, 6.559.718 passatgers, xifra que suposa un increment del 17,9%.


Durant 2010, la flota de l'EMT va recórrer 13.743.605 quilòmetres, un 5,39% més que en 2009, quan es van recórrer 13.041.096 quilòmetres. Aquest augment s'ha produït gràcies a la creació de les noves línies a Son Espases i la modificació de rutes existents.


Evolució dels usuaris durant 2010


Durant 2010, l'EMT ha guanyat passatgers gairebé tots els mesos.


Mes20092010Variació en %
Gener3.029.8923.015.350-0,48%
Febrer3.121.4773.206.376+2,72%
Març3.546.2113.684.032+3,89%
Abril3.382.4673.525.473+4,23%
Maig3.694.8183.864.446+4,59%
Juny3.901.6473.904.555+0,07%
Juliol3.976.1024.003.736+0,70%
Agost3.505.3743.722.778+6,20%
Setembre3.736.3393.819.234+2,22%
Octubre3.820.9063.750.874-1,83%
Novembre3.385.6783.467.650+4,59%
Desembre3.129.2923.130.029+0,02%

Gairebé 50.000 usuaris empraren les noves línies de Son Espases


Per donar servei a l'hospital de referència, l'EMT va posar en funcionament el 15 de novembre dues noves línies, la 33 (Son Espases) i la 34 (Son Roca-Son Espases-Es Rafal), en va modificar dues més, la 20 (Sant Agustí-Son Espases) i la 29 (Circular Son Espases).


Les línies 33 i 34 sumaren, durant el mes i mig que funcionaren l'any 2010, 49.307 passatgers. Per línies, la 33 va assolir els 31.216 usuaris i la 34, 18.091.


Vuit noves línees en tres anys


Des de l'any 2008, l'EMT ha posat en funcionament 8 noves línies, és a dir, ha incrementat el número de línies en un 25 per cent. Actualment, hi ha 31 línies, mentre que fa tres anys aquesta xifra era de 23. Les vuit noves línies són, segons l'any en què es posaren en funcionament, les següents:


. 2008: la línia 25 (Platja de Palma per autopista)
. 2009: la línia 6 (Polígon de Llevant-Polígon de Can Valero), la línia 13 (Son Llompart-Sa Indioteria), la 20 (Sant Agustí-Son Espases), la 21 (s'Arenal-Aeroport) i la 24 (Son Llàtzer-Son Hugo)
. 2010: la línia 33 (Son Espases) i la 34 (Son Roca-Son Espases-Es Rafal)


Les noves línees transporten més de 4,5 milions de passatgers


Les vuit noves línees que l'EMT ha posat en funcionament durant els darrers tres anys transportaren l'any passat 4.539.629 passatgers, el 10,5 per cent del total anual d'usuaris. Les sis noves línies que entraren en circulació entre 2008 i 2009 segueixen creixent mes a mes i any a any, destacant, sobretot, la 25, que ja gairebé arriba als 2 milions anuals i s'ha convertit en la setena línia de l'EMT amb més passatgers.


Noves línees20092010Variació en %
25 (Platja de Palma per autopista)1.645.5261.934.216+17,54%
20 (Sant Agustí-Son Espases)563.411934.249+65,82%
24 (Son Llàtzer-Son Hugo)553.211779.693+40,94%
6 (Polígon de Llevant-Can Valero)380.529591.031+55,32%
21 (S'Arenal-Aeroport)126.443222.051+75,61%
13 (Son Llompart-sa Indioteria)17.13529.082+69,72%
33 (Son Espases)031.216-
34 (Son Roca-Son Espases-Es Rafal)018.091-
TOTAL3.286.2554.539.629+38,54%

Uns 8,5 de passatgers han usat els nous abonaments, més econòmics


Durant 2010, 8.482.002 passatgers utilitzaren algun dels nous abonaments, xifra que suposa un increment del 44,86% i 2.626.718 usuaris en relació a 2009. En 2009, usaren els abonaments 5.855.284 passatgers.


Dels nous abonaments que entraren en funcionament el mes de març de 2009, el més utilitzat ha estat la T-20 (20 viatges en 30 dies), amb 5.306.406 viatges. L'any 2009 es realitzaren, amb aquest abonament, 3.456.516 viatges. La T-Mensual (viatges il.limitats durant un mes) ha estat el segon abonament més emprat, amb 2.647.845 viatges. L'any 2009 es feren 1.859.783 viatges. El tercer més emprat va ser la T-50 (50 viatges en 30 dies) amb 527.751 viatges. És l'únic abonament que ha baixat, ja que l'any 2009 l'usaren 535.606 passatgers. En total, 8.482.002 passatgers varen fer servir, pels seus desplaçaments, algun dels tres abonaments durant 2010.


Abonament2009 (viatges)2010 (viatges)Variació %
T-203.456.5165.306.406+53,52%
T-50535.606527.751-1,47%
T-Mes1.859.7832.647.845+42,3%

Els ciutadans que han optat per la T-Mensual han pagat una mitjana de 0,32 euros, i els que han usat la T-50, una mitjana de 0,42 euros. Els que han utilitzat la T-20, han abonat 0,43 euros de mitjana per trajecte. Cal recordar que el bitllet ordinari amb targeta ciutadana té un preu de 0,65 euros.


AbonamentPreu mig 2009Preu mig 2010
T-200,44 euros0,43 euros
T-500,44 euros0,42 euros
T-Mes0,34 euros0,32 euros

El nou sistema tarifari de l'EMT va entrar en vigor el març de 2009 i suposa que pagui menys qui usa més el bus. El canvi de tarifes incloïa la posada en funcionament del sistema d'abonaments que permeten els transbordaments gratuïts durant 90 minuts i que tenen diferents tarifes: 10 euros la T-20 viatges, 23 euros la T-50 viatges i 27 euros la T-Mensual.


Les línees amb més passatgers


Les rutes amb més passatgers han estat la línea 3 (Pont d'Inca-Illetes), amb 7.689.980 usuaris; la línia 15 (Platja de Palma), amb 4.864.456 usuaris; la línia 7 (Son Rapinya-Son Gotleu), amb 4.167.261 usuaris; la línia 5 (Es Rafal Nou-Son Dureta), amb 4.052.981 usuaris i la línea 8 (Son Roca), amb 3.201.712 usuaris.



» L'EMT guanya més de 6,5 milions d'usuaris en 4 anys

Data darrera modificació: 23 de març de 2023